Alsancak'ta gürültüye denetim

Konak Kaymakamlığı, Konak Belediyesi, Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Konak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri Alsancak'ta gürültü şikayetlerini değerlendirmek üzere işletme sahipleri ile bir araya geldi.

Alsancak'ta gürültüye denetim
10 Ocak 2022 - 11:45 - Güncelleme: 10 Ocak 2022 - 12:18
Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda kamu kurumları temsilcileri ile Kordon İşadamları Derneği, Kıbrıs Şehitleri İşadamları Derneği üyeleri, mekan sahibi işadamları, esnaflar, muhtarlar ve bölge sakini vatandaşlar buluştu. Toplantıda işletme sahipleri ve bölge halkı kendini ifade ederek sorunlarını anlatma fırsatı buldu.
Toplantıda, özellikle CİMER ve Hemşehri İletişim merkezlerine son dönemde gelen, Alsancak bölgesindeki müzikli restoran, kafe ve barlardan kaynaklı gürültü şikayetlerinin ciddi düzeyde arttığına dikkat çekildi. Vatandaşların yüksek ses ve gürültüden son derece huzursuz olduğu vurgulanarak, toplantının ortak bir noktada buluşmak ve nihai çözümü sağlamak için düzenlendiği vurgulandı. Mekanların bölge halkı ve esnafını rahatsız etmeyecek şekilde işletilmesi adına önlemlerin alınması gerektiği kaydedildi. Özellikle müzikli mekanlarda çift cam ve ses yalıtımı yapılması gerektiği üzerinde duruldu.
Toplantıda ''herkes saygı çerçevesinde işini yapmalı, esnaf işini yaparak yaşamalı, insanlar da evlerinde, sokaklarında huzurlu, mutlu yaşamalı'' görüşü hakim olurken, sorunun çözümü için kurallara uyulması ve yasaların izin verdiği ölçüde müzik yapılması istendi.
Toplantıda şikayetlerin sona ermesi ve bölgede gürültü kirliliğinin önüne geçilerek huzurun sağlanması adına gereken tüm adımların atılacağı ve denetimlere de hızla başlanılacağı kaydedildi. Kanunda belirtilen kurallara uymayan işletmelere göz yumulmayacağına da dikkat çekildi. Yasaların izin verdiği ölçüde müzik yapılması gerektiği, uymayanlara uyarı yapılacağı, uyarı sonrası ısrarla gürültü yapmaya devam eden işletmelere ise Çevre Kanunu’nun Gürültü Yönetmeliği’ne göre 65 bin 750 liraya kadar idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum