Bornova Belediyesi'ndeki tehdit ve şiddet

Bornova Belediyesi'nde yaşanan kadına tehdit ve şiddet olayı üzerine sendika üyeleri ve çalışanların belediye önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, sendika yöneticileri ile bir araya geldi.

Bornova Belediyesi'ndeki tehdit ve şiddet
28 Aralık 2021 - 09:40
Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, DİSK/Genel-İş Sendikası 7 No'lu Şube Başkanı Özgür Genç, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı ve DİSK Genel İş Genel Sekreteri Şükret Sevgener ile toplantı yaptı, ardından Belediye Hizmet Binası önünde ortak basın açıklaması da yapıldı.
Sendikanın yaptığı basın açıklamasıyla gündeme gelen iki güvenlik personeli arasında şiddet ve tehdit konusunun yargıya intikal ettiğini ifade eden Başkan İduğ, başlayan hukuksal süreç sonlanana kadar ilgililerin görevlerinden uzaklaştırıldıklarını söyledi.
Şiddet ve tehdidin karşısında olduklarını, özellikle kadınlar konusunda daha çok hassas olduklarını belirten Mustafa İduğ, şunları söyledi:
''Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Bu konuyla ilgili kişileri yargı karar verene kadar görevden uzaklaştırıyoruz. Kadına karşı yapılabilecek olan her olumsuzlukta birlikte mücadele edilmesi gerektiğini çok net olarak ifade ediyorum. Her şekilde şiddet ve tehdidin karşısındayız. Özellikle kadınlar konusunda daha çok hassasız. Sendikamızla görüş birliği içinde hareket ediyoruz. Hak, hukuk, adalet ve hukukun üstünlüğü bizim temel ilkemiz. Hukuk karar verene kadar görevinden uzaklaştırıyoruz. Sadece bir belediye başkanı olarak değil, vatandaş olarak söylüyorum, asla kabul edilemez.''
DİSK Genel İş Genel Sekreteri Şükret Sevgener, şube başkanının tehdit edildiğini belirterek, şunları söyledi:
''AKP iktidarında bu görüntüleri fazlasıyla görmekteyiz. Genel İş Sendikamıza ait bir şube başkanımıza yönelik tehdidi, genel merkezimiz başta olmak üzere bütün şubelerimiz şiddetle kınıyor, kınadı. Fakat buradaki en önemli duyarlılığı Bornova Belediye Başkanımız Dr. Mustafa İduğ, özellikle yargı kararını verinceye kadar söz konusu tehdidi yapan kişiyi görevden uzaklaştırarak gösterdi ve bu süreçte çok önemli bir adım attı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Demokrasi yolculuğunda kadına şiddete her platformda hayır diyeceğiz. Bu konuda DİSK Genel İş Sendikası olarak çok önemli bir duvar oluşturacağız''
DİSK Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, daha önce yaptıkları açıklamayı hatırlatarak, şu bilgileri verdi:
''Sendika olarak Bornova'da yaşayan yurttaşlara karşı sorumluluğumuz, çalışan, çalışmayan her kesimi sahiplenmek gibi bir misyonumuz var. Mustafa Başkan da bizimle aynı doğrultuda. Çok değerli bir görüşme oldu. Teşekkür ediyoruz kendisine. Bunun durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. Bornova yakışan bir mücadele sergiledi.''
Seçim sürecinden itibaren Başkan Mustafa İduğ’un, Kadın Dostu Kent hedefiyle kadın dayanışmasına ve kadın örgütlerine destek verdiğini ifade eden DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, ''Kadına yönelik şiddet ve tehditlere herkesin sessiz kaldığı, İstanbul Sözleşmesi'nin fesih edildiği bu dönemde Mustafa Başkan ilk günden beri duyarlığını ortaya koydu. Kendisiyle yapılan görüşmeler neticesinde duruma anında müdahale ederek yargı süreci sonuçlanana kadar ilgili kişiye görevden uzaklaştırdı'' dedi.
Türkiye'de her gün kadın cinayeti işlendiğine dikkat çeken DİSK/Genel-İş Sendikası 7 No'lu Şube Başkanı Özgür Genç, ''Tehditler, hakaretler ve küfürler yaşanıyor. Bornova Belediyesi'nin kadına karşı olan duyarlılığından dolayı Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ'a çok teşekkür ederim. Kadınlar özgürce yaşamaya devam edecekler'' dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum