Bornova'da emsal artışı kararı

Bornova Belediye meclisi toplantısında 30 Ekim 2020'de yaşanan depremin ardından orta ve ağır binaların yeniden yapımı için ''emsal artışı'' kararı alındı.

Bornova'da emsal artışı kararı
04 Kasım 2021 - 11:06
Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, başkanlığında Bornova Belediyesi Nikah Salonu'nda yapılan Kasım ayı olağan meclis toplantısında İzmir depreminin ardından orta ve ağır binaların yeniden yapımı için hazırlanan ''emsal artışı'' önergesi görüşüldü. Önerge ve komisyon raporları okunduktan sonra, ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilmiş yapılar ile 1998 yılındaki yönetmelik öncesi ruhsat alan veya 6306 sayılı yasayla riskli kabul edilen yapılar için emsal artışı kararı alındı.  Parsel bazında yüzde 20, ada bazında ise yüzde 30 olarak emsal artışı kararını içeren ilgili madde meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.
Başkan Mustafa İduğ, oy birliği ile alınan karara teşekkür ederek, ''Bayraklı belediyemizin ardından depremden en çok etkilenen alan olarak bu kararın alınması çok önemliydi. Uygulama bütünlüğü içerisinde İzmir'i planlamak ve yönetmek çok değerlidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda kararını hepimiz sabırla bekleyeceğiz'' dedi.

-Şehitlere Vefa

Meclis toplantısında, Mersin'in Mut ilçesinde 27 Temmuz 2020 tarihinde asker sevkiyatı sırasında meydana gelen kazada ağır yaralanan ve 9 Nisan 2021 günü şehit olan Şehit Tevfik Yasin Keser'in adı Pınarbaşı Kemalpaşa Mahallesi'nde bulunan Pınarbaşı Futbol Sahası'na verilmesi kararı alındı.
Öte yandan 25 Temmuz 2015 tarihinde Diyarbakır Lice Karayolu'nun Kayacık Mevkiinde terör örgütü mensupları tarafından tuzaklanan patlayıcı maddenin infilak etmesi ve ardından yapılan silahlı saldırı sonucu şehit olan Jandarma Asb. Kad. Bşvş. İsmail Yavuz'un adı da Erzene Mahallesi'nde 116/15 sokak ve 116/16 sokak arasında bulunan parka verilmesi de kararlaştırıldı.
Oy birliği ile kabul edilen kararlarla Bornovalı şehitlerin isminin Bornova sınırları içerisindeki yaşatılacağını belirten Başkan İduğ, ''Artık şehit haberleri almayalım. Teröre karşı ortak bir duruş sergileyip, bu güzel ülkede birlik ve beraberlik içerisinde yaşayalım'' şeklinde konuştu.

-Çiftçilere destek

Bornova Belediyesi ilçe sınırları içinde ikamet eden üreticilerin tarımsal ve hayvansal üretimlerine destek olmak, üretimi arttırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Bornova Ziraat Odası işbirliği ile Tarımsal Araç Makine Parkı kurulacak. Kasım ayı olağan meclis toplantısında sunulan önerge ile işbirliği protokolü için ilk adım atıldı.
İlçede tarımsal üretimi desteklemek ve yeni işletmelerin kurulmasını sağlayarak, mevcut işletmelere yardımcı olacak olan proje ile üreticiler, belirlenecek olan sembolik bir ücret karşılığında tarım makinelerini belediyeden kiralayabilecek. Oluşturulacak parkurda ilk etapta yem ezme ve kırma makinaları, traktör, römork, traktör kepçesi, çapa makinesi, ilaçlama makinesi ile 10 adet zeytin toplama makinesinin yer alması planlanıyor. 
15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'nde Çamiçi ve Yakaköy'de tarlada çalışan kadınları ziyaret ederek, ürünleri hakkında bilgi alan Başkan Mustafa İduğ, kadınlara verdiği sözü de tuttu. Kadınların tarlalarında yetiştirdikleri ürünleri alarak, Kasım Ayı meclis toplantısında meclis üyelerine dağıttı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum