Çoban ateşine büyük ilgi

İzmir Köy Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Köy Koop Birliği çatısı altında bulunan kooperatiflerle ve bu kooperatif ortağı olan 258 çobanla süt alım sözleşmesi imzalamasının büyük ilgi gördüğünü belirterek, ''Bergama’da Başkan Tunç Soyer ile çoban ateşini yaktık. Şimdi İzmir’in birçok yerinden ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden çobanlar İzmir Köy Koop Birliğimizi arayarak projeye dahil olmak istediğini söylüyor'' dedi.

Çoban ateşine büyük ilgi
11 Ocak 2022 - 08:50
Kooperatifçiliği geliştirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam eden İzmir Köy Koop Birliği, Türkiye’de tarımını yeniden ayağa kaldırmak için üreticileri bilinçlendirmeye devam ediyor. Yeşil Mutabakat çerçevesinde iklim krizi ve su tüketimi konusunda üreticileri bilgilendiren İzmir Köy Koop Birliği, atalık tohumlara yönlendirme, kapalı sistem büyükbaş hayvancılıkta kullanılan silajlık mısırın yol açtığı susuzluğa karşı küçükbaş hayvancılığı da destekleme, kimyasal ilaçtan uzak bitki koruma yöntemleri konusunda önemli çalışmalar yapmayı sürdürüyor. İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, önemli çalışmalar yaparken üretici ve kooperatiflerin verim - gelir dengesini de koruduklarını belirterek, şunları söyledi:
''Bunu kooperatifçilik, dayanışma ve birlik inancı olan kamu kurum ve yöneticileri ile birlikte yapıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in (Başka Bir Tarım Mümkün) vizyonuyla bu inancımız gün geçtikçe büyüyor. Başkan Soyer ile İzmir Köy Koop Birliği’nin yolları 2009’da Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde ilk Halkın Bakkalı’nı Seferihisar’da açmasıyla kesişti. Bayındır’da temeli atılan Süt İşleme Tesisi, Tunç Başkan'ın kamuda tarım adına yaptığı en önemli yatırımlarından biridir. Bu tesiste süt krizinin önünü kesecek süt tozu kulesi yapılacak olması süt üreticileri için çok önemlidir. Bu yatırım ile süt üreticisi olan bizleri koruma altına almış oldu, minnettarız.''

-Yeşil Mutabakat nedir?

Birleşmiş Milletler 2019’da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde yoksulluğun sona erdirilmesi, çevrenin korunması, iklim krizine karşı önlem alınması, refahın adil paylaşımı ve barışı hedefleyerek bir yol haritası oluşturdu. İklim krizi büyürken, bu soruna karşı mücadele için eylem planı da hazırlandı. 2019 tarihli Yeşil Mutabakat ile iklim kriziyle mücadele konusunda atılması gereken adımların hayata geçirilmesi planlanıyor. Yeşil Mutabakat ile kaynakların verimli kullanılması, kirliliğin azaltılması ve biyolojik çeşitliliğin eski haline getirilmesi hedefleniyor.

-S.S. İzmir Köy Koop Birliği nedir?

Ticaret Bakanlığı'nın 25.05.1970 gün ve 1120 sayılı onayı ile 1163 sayılı kooperatifler kanunu hükümlerine göre 01.07.1971 tarihinde sicil tescili yapılmış S.S. İzmir Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği (Köy - Koop İzmir Birliği) unvanıyla kurulmuştur. İzmir’de 114 adet ortak kooperatif, 38 bin kooperatif ortağı, üretici aile bulunmaktadır. Üst örgütlenmesini tamamlamış, birim kooperatifleri yönetim ve denetim kurullarıyla şeffaf ve uyumlu bir çalışma içindedir. Bununla ilgili olarak köylerde kooperatifçilik eğitimleri vererek kadınların ve gençlerin üretime teşvik edilmesi, dünyaya örnek olacak kooperatif modelleri geliştirilmesi için çalışmaktadır. Sektörü kapsayan tüm yenilik ve gelişmeleri yakından takip ederek, daha iyiye, daha ileriye ilkesi ile çalışmalarına devam ederek sektöründe en başarılı kooperatifler arasında yer alma vizyonu ile hareket eder, çevre dostu hizmet bilinci ile gelişim ve değişimin teşvik edildiği, uygar ve huzurlu bir çalışma ortamı yaratmak için emek harcamaktadır.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum