Erdoğan'ın sözlerine Büyükşehir'den açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir programı kapsamında düzenlenen mitingteki sözleri nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklama yapıldı.

Erdoğan'ın sözlerine Büyükşehir'den açıklama
27 Kasım 2021 - 13:43
''Zorunlu açıklama'' başlığı ile yapılan yazılı açıklamada, DSİ’nin Gördes Barajı’ndan vermeyi taahhüt ettiği yıllık 59 milyon metreküp su miktarına 2011 yılından itibaren hiçbir dönemde ulaşılamadığı, bazı yıllar hiç su verilmediği bildirildi. Gördes Barajı'ndaki büyük bir imalat hatası nedeniyle yıllardır su seviyesi yükselmediği, tünel imalatlarında da kaçak olduğu tespit edildiği belirtilen açıklamada, barajın aktif doluluk oranının yüzde 1,58’dir olduğu, 2020 yılı verilerine göre İzmir’in toplam içme suyu ihtiyacının Gördes Barajı'ndan karşılanan kısmının da yüzde 12 olduğu vurgulandı.
İZSU Genel Müdürlüğü yıllardır kendi taahhütlerini yerine getirerek yatırımın bedelini düzenli olarak faizi ile birlikte DSİ’ye ödediği bildirilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:
''Kaldı ki DSİ Genel Müdürlüğü kurulduğu 1954 yılından beri kendisine yasayla verilmiş olan görev gereği nüfusu 100 binin üzerindeki kentlerin içme suyu ihtiyacını karşılayacak yatırımları yapmak zorundadır. Bugün İzmir’in can damarı niteliğindeki Tahtalı Barajı da 1997 yılında yine DSİ tarafından kentimize kazandırılmıştır. Bu bedel de DSİ’ye ödenmektedir. İZSU Genel Müdürlüğü’nün ve İzmir halkının bedeli kentli tarafından ödenen hiçbir proje ve yatırım için kurum ve şahıslara bir diyet borcu bulunmamaktadır.''
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin körfezin temizlenmesi ve korunması görevini de hangi kurumun sorumluluğunda olduğuna bakmadan inisiyatif alarak yerine getirdiği belirtilen açıklama şöye devam etti:
''Gururla belirtmeliyiz ki İzmir bugün atıksu arıtma tesislerinin sayısı ve kapasitesiyle Türkiye’nin lideri konumundadır. 23’ü Avrupa standartlarında ileri biyolojik arıtma yapan toplam 68 atıksu arıtma tesisi İZSU Genel Müdürlüğü tarafından işletilmektedir. Ayrıca İzmir’in atıksularının yüzde 97’si arıtılmaktadır. Bu yatırımlar sayesindedir ki Marmara Denizi ve boğazlarda görünen müsilaj sorunu İzmir Körfezi’nde yaşanmamıştır. 2 Şubat 2021 gecesi tarihinin en büyük yağışlarından birini alan kentimizde neredeyse tüm dereler taşmasına rağmen 1995 yılındakine benzer bir facianın yaşanmaması, ya da 2009 yılında İstanbul Ayamama Deresi’nin taşması sonucu oluşan bir trajedinin tekrarlanmamış olması altyapı alanında gelinen noktayı göstermesi açısından anlamlıdır. Türkiye’de kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırması yapmayan, büyük bölümü de iktidar partisine mensup belediyeler tarafından yönetilen çok sayıda kent bulunmaktadır. Ancak İzmir bunlardan biri değildir. Bugün itibariyle 700 km’nin üzerinde ayrıştırma hattı devre alınmış, 122 km’nin yapımına ise başlanmıştır.''
Açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019, 2020 ve 2021 yıllarının kapsayan süreçte İZSU ve ESHOT ile birlikte kente toplam 9.8 milyar lira tutarında yatırım yaptığı, aynı dönemde merkezi idarenin İzmir'deki yatırımlarının toplamının 5.92 milyar lirada kaldığı da yer aldı. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum