İzmir'in ikinci Kültürpark'ı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı'nın yenileyerek kente ikinci bir Kültürpark kazandırdıklarını belirterek, "Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı'mız bu topraklarda hepimizin çok daha huzurlu ve çok daha mutlu yaşayabilmesi için umut ateşi olsun'' dedi.

İzmir'in ikinci Kültürpark'ı
24 Kasım 2021 - 17:52
Bornova, Konak ve Buca ilçelerinin birleşiminde yer alan 180 bin metrekarelik dev rekreasyon alanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından yenilendi, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri de çevre tadilatı yaptı.
Rekreasyon alanının açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Eser Atak, Yıldız Devran, Ertuğrul Tugay, Dr. Behçet Uz'un ailesinden torunu Kurtul Kaptanoğlu ile eşi Yeşim Kaptanoğlu, kızları Lara Kaptanoğlu, torunu Gül Vardarlı ile eşi Nüvit Vardarlı ve oğulları Tan Vardarlı,  oda ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, uzun süredir atıl durumda olan alanın yenilenerek yeniden hayata döndüğünü 
söyledi. Alanın İzmir Körfezi’ne hakim kent terasıyla, çocuk oyun alanları, spor aktiviteleri ve dinlenme alanları ile İzmirli'lerin nefes alacağı, şehrin yeni cazibe merkezlerinden biri olacağını, kente ikinci bir Kültürpark kurmuş olduklarını belirten Başkan Soyer, şunları söyledi:
''25 milyon 321 bin liralık yatırımla gerçekleştirdiğimiz yenileme projemizde, daha evvel parkın içerisinde bulunan 3 bin 150 ağacı koruma altına aldık ve alana 497 yeni ağaç diktik. İzmir’in Doğayla Uyumlu Yaşam Stratejisi kapsamında, rekreasyon alanımızda tümüyle Akdeniz’in ve İzmir bölgesinin doğasına uygun, fazla su istemeyen bitki türleri kullandık. Böylece iklim krizinin en can yakıcı sorunlarından biri olan kuraklıkla mücadele ediyoruz. Ekosistem bütünlüğünü yeniden güçlendirdiğimiz Yaşayan Parklar Projemiz, kadim üretim havzalarını koruduğumuz, ortak yaşam odaklı ve doğadan öğrenmeyi benimseyen bütüncül bir bakışın ürünü. Behçet Uz Parkı’nı da bu anlayışla planladık ve uyguladık.  Biliyorum ki Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı tüm yönleriyle doğa ile uyumlu yaşam vizyonumuza ve yeşil altyapı hedefimize çok değerli katkılar sağlayacak. Şehrimizin çevre mahallelerinde yaşayan vatandaşlarımız için yepyeni bir nefes alma mekanı olacak.''
Dr. Behçet Uz'un Kültürpark’ı kurma misyonunu hatırlatan Başkan Soyer, ''Bugün yangın yerine dönen Türkiye’de bu parkın diliyorum ki yine bu milletin ekonomik ve sosyal açıdan refahı için, kurtuluşu için bir kıvılcım görevi görsün. Ve bu topraklarda hepimizin çok daha huzurlu ve çok daha mutlu yaşayabilmesi için umut ateşi olsun'' dedi.

-''Müthiş bir eser''

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, alana Dr. Behçet Uz'un adının verilmesinden dolayı Tunç Soyer’e teşekkür ederek, şunları söyledi:
''Gerçekten de bu 180 bin metrekarelik alan, kentin üç ilçesine köprü olacak bir alan. İki sene önce burayı dolaşmıştık. Buraya İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin elinin değmesi gerektiğini söyledik. Yeşil sevdalısı bir Başkan olarak Tunç Soyer, konuya ihtimamla eğildi. Bugün müthiş bir eser ortaya çıktı. Hem kentlinin, hem gençlerin, hem yaşlıların tüm kentlilerin bir ayara gelebileceği, her türlü fonksiyonun düşünüldüğü bir eser olmuş. Bu alanlar, kente nefes aldıracak alanlar. Konaklı vatandaşlar adına başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.''

-''Bugünkü ekonomide''

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, son günlerde yaşanan ekonomik krizler nedeniyle belediyelerin yatırım yapmakta zorlanacağını vurgulayarak konuşmasında şu görüşlerine yer derdi:
''25 milyonluk bir rakamdan bahsedildi. Bugünkü ekonomide en az dört katına yapılabilecek bir yatırımdır. O yüzden bu konuda emeği geçen bürokratlarımıza, genel sekreterlerimize ve Başkanımıza teşekkür ediyorum. Belediye başkanlığı adaylığımız döneminde Tunç başkanımız, (Yukarı mahallelerde olması gereken yatırımları yapmaya geldik) demişti. İşte bu yatırım yukarı mahalleler için çok değerli. Nefes alacak bir alan oldu. Uyuşturucunun 13 yaşa düştüğü bu dönemde bu tip spor alanlarının, nefes alanlarının yaratılması tam bir sosyal devlet, toplumcu belediyecilik anlayışına sahip. İki buçuk yıllık dönemde Bornova'ya sadece bu alan yapılmadı. Büyükşehir’in yatırımlarıyla Bornova’da Havuz İzmir açıldı. Yakında Gökdere Hayvan Barınağı’nı açılacak. Bornova’ya Katı Atık Merkezi kazandırıldı. Peterson Köşkü’nün yenilenmesi, 19 kilometre bisiklet yolu, Homeros Vadisi’nin yapımı, Halkın Bakkalı’nın 7’inci ve 8’inci şubeleri ilçemizde yapılanlar.''

-Behçet Uz'un torunu

Dr. Behçet Uz’un torunu Kurtul Kaptanoğlu, konuşmasında Dr. Behçet Uz'un Büyük İzmir yangınından sonra belediye başkanlığı yaptığını, kentin sosyal ve ekonomik gelişimi için Kültürpark’ı kurduğunu söyledi. Dedesinin yeşil ve İzmir aşığı olduğunu vurgulayan Kaptanoğlu, ''İzmir’i ayaklandırmak için Kültürpark gibi bir alan yaptı. Bütün imkansızlıklara rağmen İzmirli'lerin desteğiyle Kültürpark’ı kurdu. Yapılan bu alanı sadece park olarak değerlendirmemek lazım. Bir şehre ihanet etmemenin yolları bu tip yerleri halka kazandırmaktan geçiyor. İzmir o kadar şanslı ki belediye başkanlığı bittikten 80 yıl sonra büyük bir vefa örneği göstererek Behçet Uz’un adı Türkiye’nin en büyük parklarından birine veriliyor'' dedi.
Alanın bulunduğu Bornova Çamkule Mahalle Muhtarı Hüseyin Şimşek de özellikle halkın nefes alacağı, gençlerin ve çocukların spor yapacakları bu alanı ilçelerine kazandıran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etti.

-Rekreasyon turu

Açılış töreninin ardından Başkan Tunç Soyer, dev rekreasyon alanını başkanlar ve İzmirlilerle birlikte gezdi. Soyer, İzmir’de ilk defa parkta konumlandırılan ve vatandaşların acil durumlarda basarak güvenlik güçlerini harekete geçirmesine imkan sunan Acil Yardım Butonu’nu test ederek geziye başladı.  Ardından parkın ilk ziyaretçileri olan Ege Çağdaş Eğitim Vakfı öğrencileriyle bir araya gelen Soyer, trafik eğitim alanında eğitmenlere 24 Kasım Öğretmenler Günü anısına çiçek verdi. Rekreasyon alanında kurulan FIFA standartlarındaki futbol sahasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Gültepe Spor Kulübü ve Çamkule Spor Kulübü sporcularıyla buluşan Soyer, açılış turnuvasında birinci olan sporculara ödüllerini verdi. Ardından Soyer ve başkanlar sporcularla penaltı çekti.
Behçet Uz’un anısı İzmir'in en güzel manzarasına karşı
Alanın en uç noktasında bulanan ve İzmir’i tepeden gören meydanda, heykeltıraş Tonguç Sercan tarafından yapılan İzmir’in eski Belediye Başkanı ve eski Sağlık Bakanı Dr. Behçet Uz'un heykelinin açılışı yapıldı. Heykelin önündeki granit plakalar üzerinde İzmir yangını, fuarın açılışı ve Dr. Behçet Uz'un hayatı ile ilgili kesitlere yer verildi.

-FIFA Standartlarında

Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı'nın yenilenmesi çalışmaları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in İzmir'i gençlik ve spor kenti yapma hedefi doğrultusunda alanda bulunan toprak futbol sahası, FIFA standartlarına getirildi. Soyunma odaları ve 500 kişilik tribün yapıldı. Rekreasyon alanında 480 metre uzunluğunda tartan koşu yolu ve bin 800 metrelik bisiklet parkuru, 4 ayrı noktada fitness alanı, çocuklar için trafik eğitim parkı, oyun, spor ve piknik alanları bulunuyor. Ayrıca alana konser, tiyatro gibi organizasyonların yapılabileceği bir meydan kazandırıldı. Rekreasyon alanında bin 600 metrekarelik çocuk oyun alanı oluşturuldu, alan yeni nesil çocuk oyun grupları ile donatıldı. Gece aydınlatmaları ve kamera sistemi ile parkın güvenliği sağlandı.
Alan, 2001 yılında dönemin belediye başkanı Ahmet Piriştina tarafından hizmete açılmıştı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum