Soyer: ''Kendimi ne patron ne işveren olarak görüyorum''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yasaların kendisini kamu işvereni olarak tanımlamasına rağmen işçi olarak hissettiğini belirterek, ''Kendimi ne patron ne işveren olarak görüyorum. Biz sadece İzmir'e birlikte hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz'' dedi.

Soyer: ''Kendimi ne patron ne işveren olarak görüyorum''
01 Mayıs 2021 - 16:02
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZELMAN ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmenin ayrıntılarını değerlendirmek ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin düşüncelerini paylaşmak üzere KRT Televizyonu'nun canlı yayınına konuk oldu. Önceki gün imzalanan toplu iş sözleşmesine ilişkin de açıklamalarda bulunan Tunç Soyer, şunları söyledi:
''Çalışanlara ücret, sosyal haklar ve eşitlik düzeyinde çok önemli kazanımlar sağlayan bir sözleşme imzalandı. Biz beraber çalışıyoruz, bu şehre birlikte hizmet ediyoruz. Yasanın bizi konumlandırdığı noktalarda büyük bir tuhaflık var. Ben kendimi ne işveren, ne patron olarak hissediyorum. Hep birlikte İzmir’e hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz. Yaptığımız sözleşme alın teri döken kardeşlerimin mümkün olduğu kadar haklarını koruyacak bir sözleşmedir. Biz İzmir’in parasını İzmir’e aktarıyoruz. Çalışan kardeşlerim de o aynı zamanda hizmetlerin muhatabı. Onlar ne kadar mutlu olursa biz de kendimizi o derece mutlu hissederiz. ''
Toplu sözleşmede yer alan eşit işe eşit ücret ve cinsiyet eşitliğine dayalı sözleşme maddelerini de değerlendiren Başkan Soyer şöyle devam etti:
''Geldiğimiz günden beri bu şehre daha çok kadın eli değmesi lazım demiştik. Hem temizlik işlerinde hem ulaşımda kadın istihdamına başladık. 100'ün üzerinde kadın şoför istihdam ettik. Park bahçeler ve temizlik işlerinde yüzlerce kadın çalışan göreve başladı. Masa başında çalışan arkadaşlarımızda da sahada çalışanlarda da kadın istihdamı büyük artış gösterdi. Kadın arkadaşlarımızın aynı işi yapan erkeklerle aynı ücreti alması konusunda da İstanbul Sözleşmesi'ni dayanak göstererek ve temel alarak bir uygulamayı başlatmış olduk.''
DİSK Genel İş ile İZELMAN arasında 7 bin işçiyi ilgilendiren bu sözleşmenin Türkiye için ilham verici birçok noktası olduğunu ifade eden Soyer, ''Hem eşit işe eşit ücret anlamında hem toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmesi bağlamında birçok açıdan Türkiye’ye örnek olacak bir sözleşme hayata geçmiş oldu'' diye konuştu.
Başkan Tunç Soyer, 1 Mayıs’ın kendisi için ne ifade ettiği sorusunu ise ''Hayata emeğin katılmasının mutluluğunu ifade ediyor. Hayatı emekle güzelleştiriyoruz. Bu bayram hakikaten tüm hayata sahip çıkmak anlamında çok önemli bir bayram. Tabi ki arkasında çok uzun mücadeleler var. Çok önemli bedeller var. O hafızamızı koruyarak emeğin hakkını korumaya devam etmek zorundayız. Emeksiz hayat güzel bir hayat olamaz. Biz de bu bilinçle 1 Mayıs’a ve onun kazandırdıklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz'' şeklinde yanıtladı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Frederik Paşa
    7 ay önce
    Söylemler klişe, uygulamalar klişe, boş boş boş, anlamadığım bu köstebek yuvası yolları senin çok kıymetli çalışanlar kullanmıyor mu başkan? Gözler ama diller lâl mı oldu? Bu kadrolarınıza reset atılmadğı sürece sen ne yapabilirsin ki başkan? Delege derebeylerinin, onun adamı şunun adamlarının sadece partili olduğu için işe alınan niteliksiz insan kitlesinin eseri bugünkü İzmir kasabasıdır. Böyle de devam edecek, ama bi süre daha, yaş haddinden ayrılan oydaşlardan sonra yeni nesilden siz de oy alamayacaksınız, 20 yıllık iktidarın çanak tutucusu, en baş sorumlusu parti kim sizce? 20 yıldır mis gibi koltuklarında oturan iki kıytırık önerge verip görev yaptığını sanan, sonra gidip illerini karıştırp mikserlik yapan vekillerin partisi, Atatürk’ten nefret edip Atatürkçü davranan takkiyecilerin partisi, dedim ya anneannem gibi kalan son çınarlara şükredin, o sizin iç hesaplaşmalarınızı, sahteliğinizi bilmiyor, Chp, yazık ettiniz be!