Yaşlı Dostu Bornova

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Bornova Belediyesi'ni İzmir'deki ilk, Türkiye'deki 5. belediye olarak ''Yaşlı Dostu Kentler Ağına'' kabul ettiği bildirildi.

Yaşlı Dostu Bornova
06 Ekim 2021 - 11:04
Yapılan yazılı açıklamaya göre, Bornova Belediyesi, 60 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik hayata geçirilen Sağlıklı Yaş Alma Merkezi ve yine belediye bünyesinde ücretsiz koruyucu sağlık hizmetleri veren Evde Yaşlı Bakımı Hizmeti ile Dünya Sağlık Örgütü Yaşlı Dostu Şehirler ve Topluluklar Küresel Ağı'na dahil oldu.
Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Bornova nüfusunun yüzde 14'ünü yaş almış büyüklerden oluştuğunu belirterek, ''Onlar bizim çınarlarımız. Onların rahat ve sağlıklı olabilmesi adına elimizden gelen her türlü çalışmayı yapıyor, desteği veriyoruz'' dedi.
Bornova'nın aktif yaşlanma süreçlerine uygun bir kent olduğunu vurgulayan Başkan İduğ, açıklamasında şu görüşlerine yer verdi:
''İlçemizde yaş almış büyüklerimiz için yaptığımız çalışmaların Yaşlı Dostu Kent olma onurunu alması bizi mutlu etti. Bornova'mızı uluslararası platformlarda görünür kılmak ve Dünya Sağlık Örgütü gibi prestijli kurumlar tarafından yaptığımız çalışmaların küresel ölçekte yaygınlaştırılması kentimiz adına gurur vericidir.''
Sağlıklı Yaş Alma Merkezi, Bornova’da yaşayan 60 yaş ve üstü vatandaşların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi amacıyla Özgül Gündüz Halk Sağlığı Binası’nda hizmet veriyor. Bornova’nın çınarlarını bir araya getiren merkezde yaşam kalitesini arttıran spor, sanat ve kültürel aktiviteler gerçekleştirilerek, onların kültürel ve sosyal hayata entegrasyonu sağlanıyor. Ayrıca Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nden yararlananlar burada bulunan hemşire, diyetisyen ve diş hekimi ile ücretsiz sağlık hizmetleri alıyor. DSÖ Yaşlı Dostu Kentler Programı'na üye olmak çok önemli. Bu ağ sayesinde bir yandan deneyimlerimizi aktarırken diğer taraftan küresel ölçekte 44 farklı ülkeden programa üye olan 1114 kentin de deneyimlerden yararlanma fırsatımız olacak.''

- Yaşlı bakım hizmetleri var

Bornova sınırları içinde yaşayan 60 yaş ve üzeri tüm yaşlılara ihtiyaç duydukları sağlık hizmeti de ev ortamında, profesyonel sağlık ekibiyle sunuluyor. Bornova sınırları içinde yaşayan ve evinden dışarı çıkamayan, hareket kabiliyeti az veya olmayan 60 yaş üzerindeki ihtiyaç sahipleri düzenli olarak ziyaret ediliyor. Yaşlıların ihtiyaçları karşılanırken, tansiyon kan şekeri ve kolestrol ölçümleri de düzenli olarak yapılıyor. Ayrıca Yaşlı Bakım Hizmetleri kapsamında diş doktoru tarafından yaşlıların ağız ve diş sağlıkları da kontrol altında tutuluyor.

- Yaşlı Dostu Kentler Programı

Yaşlı Dostu Kent, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 2006 yılında kabul edilen bir program olup, toplumlarda aktif ve sağlıklı yaşlanmayı sağlamayı ve üyesi olan şehirler ve topluluklar arasında bilgi ve deneyim paylaşımını amaçlayan uluslararası bir girişimdir. Dünya çapında bir çok kentin dahil olduğu ağda, dış mekanlar ve binalar, ulaşım, konut, sosyal katılım, toplumsal yaşama dahil olma ve toplumun yaşlıya saygısı, gibi kriterler aranıyor. Ayrıca vatandaşlık görevini yerine getirme ve iş gücüne katılım, bilgi edinme ve iletişim, toplum desteği ve sağlık hizmetleri başlıkları altında gerekenleri yerine getiren her kent, Yaşlı Dostu Kent olarak Yaşlı Dostu Kentler Küresel Ağı'nın bir parçası olabiliyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum