600 milyonluk bütçede yatırıma 93 milyon ayrıldı

Bornova Belediyesi'nin 2022 yılı bütçesi 600 milyon lira olarak belirlenirken, yatırım için 93 milyon lira ayrıldı.

600 milyonluk bütçede yatırıma 93 milyon ayrıldı
09 Ekim 2021 - 12:15
Bornova Belediyesi'nin 2022 yılı bütçesi Bornova Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapılan Ekim ayı olağan meclis toplantılarının son oturumunda görüşülerek kabul edildi. 2022 yılı gider bütçesi geçtiğimiz yıla göre yüzde 24.22 artarak 483 milyon liradan 600 milyon liraya yükseldi, gelir bütçesindeki artış oranı yüzde 23.89 oldu ve 450 milyon liradan 557 milyon 500 bin liraya çıktı.
Bütçede 93 milyon 525 bin lira yatırımlara ayrılırken en büyük yatırımlar 20'şer milyon lira ayrılan yeni yollar ve mevcut yolların bakım onarımı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile yapılacak 610 kişilik kongre merkezi oldu. Naldöken Pazaryeri Çocuk Oyun Aktivite Merkezi ve Fitness Salonu, 300 kişi kapasiteli öğrenci yurdu, Bornova Şehir Stadı'nın yenilenmesi, Çamdibi'ne cimnastik salonu, Girit Anı Evi'nin restorasyonu, araç ve iş makinesi alımları, yeni park alanları ve mevcut parkların yenilenmesi bütçede diğer yatırımlar olarak dikkat çekti.
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, göreve geldiklerinde 390 milyon lira olan bütçeyi 3 yılda 600 Milyon liraya getirdiklerini söyledi. 2023 yılı bütçe hedefini 1 milyar lira olarak belirlediklerini vurgulayan Başkan İduğ, meclis toplantısında şunları söyledi:
''2023 yılı için bu rakam 1 milyar liraya doğru gidiyor ancak bütçenin yükselmesinden öte gerçekleşme oranları daha önemli. Bornova Belediyesi olarak son üç yıldaki gerçekleşme oranlarımızın gelirde yüzde 100 olurken, giderde  yüzde 90’ları aştı. Bu anlamda tüm çalışma arkadaşlarıma ve meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Ben ziyaret ettiğimiz çoğu belediyede araçların kiralık olduğunu gördüm ama artık onlar da bizim gibi araç, makine, teçhizat alımına geçiyor. Bornova olarak araç ve iş makinaları satın alarak sağladığımız yıllık 50 milyonluk tasarruf sayesinde borçsuz bir belediye haline geldik. Biz bunu hizmette hız kazanmak adına yapıyoruz. Umuyorum ki Türkiye’de diğer belediyeler de bu sisteme geçecektir. Bu yatırım yapma yolunda çok önemli. Gelirlerimizin yüzde 68’si emlak vergisi ve İller Bankası’ndan geliyor. Personel gideri belediyelerin yüzde 65’e dayanmış durumda. Bu yüksek orana rağmen mali durumuz çok iyi durumda. Borcumuz yok. Bu nedenle İller Bankası’ndan aldığımız paydan kesinti de olmuyor. Yani iki ana gelirimizi iyi kullanmamız ve tasarruf bizi bu güzel noktaya getirdi. Bütçemiz 1 milyara ulaştığında yatırımlara ayrılan payı da yüzde 25’lere çıkarmayı hedefliyoruz. Bornova’nın geleceğine yatırım yapma yolunda Fen İşleri ve Park Bahçeler gibi müdürlüklerimizdeki araç ve iş makinesi sayısını her geçen gün arttırıyoruz.''
2022 yılı bütçesinin sunumunu yapan Bornova Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Kahya ise uyguladıkları sıkı para politikası sayesinde yatırım yapan borçsuz bir belediye haline geldiklerini belirterek, ''Şu anda bankalara 1 kuruş dahi borcumuz yok. Üç yılda yüzde 52'lik bir büyüme sağlamışız. Bunu da daha çok gelirlerimizin yüzde 61’ini oluşturan kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirmişiz. Bu tablodan dolayı gururlu ve mutluyuz'' dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum