''Uluslararası Okula Yürüyüş Günü'' etkinliği

İzmir'de ''Uluslararası Okul Yürüyüş Günü'' etkinlikleri çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, 180 öğrenciyle okul yolunda eşlik etti.

''Uluslararası Okula Yürüyüş Günü'' etkinliği
07 Ekim 2021 - 09:09
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ilk defa Türkiye'de ve İzmir'de kutlanan Uluslararası Okula Yürüyüş Günü'nde ''Okula Yürüme'' etkinliği düzenledi. 
Kültürpark'taki etkinliğe katılan Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Alsancak Melih Özakat İlkokulu, Gazi Ortaokulu ve Nevvar Salih İşgören İlkokulu'nda okuyan öğrencilere okul yolunda eşlik etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğindeki yürüyüşte ''Aktif yürümek sağlıktır'', ''Yaşam boyu sağlık için yürü'', ''Okul yolu çok eğlenceli'', ''Okul yolumu keşfediyorum'' dövizleri açıldı.
Çocukları okula bırakan ve onlarla hatıra fotoğrafı çektiren Özuslu, ''Çocukluğum Alsancak'ta geçti. Ben de çocukken hep yürümeyi tercih ederdim. Sizlerle birlikte bu yolları yürümek hem daha eğlenceli, hem de keyifli'' dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel ise çocukların yaya olarak farkındalığının arttırılması ve kent içerisinde ''yaya erişiminin'' yaygınlaştırılmasına dikkat çekmek amacıyla bu etkinlikleri düzenlediklerini belirterek, şunları söyledi:
''Çocuklarımızın okullarına yürüyerek giderken hem şehri tanıyacak, hem de sürdürülebilir bir ulaşım sergileyecek. Ulaşımın sürdürülebilir olması sadece motorsuz ulaşımla oluyor. Biz okul bölgelerinin yaya kullanımına uygunluğunu araştırıyoruz. Pilot bölgeler seçip, bu bölgelerde çocukların güvenli bir biçime okula gitmesi için düzenlemeler de yapacağız. Bu iş için oluşturduğumuz Yaya ve Bisiklet Şefliği'miz var. Şefliğimiz, çocukların ve yetişkinlerin yaya olarak kesintisiz ve sağlıklı ulaşımlarını sağlamak için çalışmalar yürütüyor.''
Etkinlik kapsamında Kültürpark'ta eğitici söyleşiler düzenlendi, trafik ve bisiklet eğitimleri de verildi.
180 kişilik öğrenci grubuna verilen seminer ve trafik- bisiklet eğitimlerinden sonra Melih Özakat İlkokulu öğrencileri memnuniyetlerini dile getirdi. Ayaz Tuğra Çetinkaya, evlerinin okula çok yakın olduğunu, yürüyerek okula gittiğini belirterek, ''Yürümenin bu kadar önemli olduğunu burada bize öğrettiler. Ben sürdürülebilir ulaşıma katkı sağlıyormuşum. Buradaki etkinlikler çok eğlenceli'' dedi.
İrem Aslım ise etkinliklerin gençlerin bilinçlenmesine katkı sağlayacağını vurgulayarak, ''Burada daha bilinçli hale geldik. Okula yürüyerek gidip geliyorum zaten. Yürümenin faydalarını, karbon salımını, doğayı nasıl yürüyerek koruyacağımızı öğrendik'' şeklinde konuştu.
Bade Şençerezci de ''Bisikleti, scooterı çok seviyorum. Yürümek benim için bir spor dalı. Bu yüzden de zaten okula yürüyerek gidip geliyorum'' dedi.
Uluslararası Okula Yürüyüş Günü, 40'tan fazla ülkede aynı gün okula yürüyerek ve bisikletle giden toplulukları içeren küresel bir etkinlik. 1997 yılında bir günlük bir etkinlik olarak başlayıp zamanla, yıl boyunca okula giden güvenli yollar ve her Ekim ayında rekor katılımlı bir kutlama hareketinin parçası haline geldi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum